75 LAT OSP

W sobotę, 1 lipca 2023 roku obchodziliśmy jubileusz 75-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościeradzu.
Nasza jednostka powstała w 1948 roku z inicjatywy Mariana Saganowskiego, Sylwestra Wieczora i Mieczysława Wróblewskiego. W tamtym okresie do gaszenia pożarów służyła przyczepa z wyposażeniem, dopinana do pojazdów, które były akurat w dyspozycji. Dopiero w 1960 roku za pieniądze mieszkańców Gościeradza udało się wyremontować bagażówkę-sanitarkę Hanomag. Jednostka została przemianowana na typ "S" i mogła brać udział w akcjach na terenie przyległych wsi. Samochód długo nie wytrzymał intenswnej eksploatacji i po czterech latach został wymieniony na terenowego Dodga, który działał w jednostce do 1972 roku, kiedy to jego miejsce zajął STAR 20 GM-8 przekazany przez J.W. w Chełmnie poprzez Komendę Powiatowej Straży Pożarnej.
W latach 1964-65 wysiłkiem całej wsi wybudowano remizę. W tym czasie jednostka dynamicznie sie rozwijała, a w jej szeregi chętnie wstępowała młodzież.
W wyniku zawirowań politycznych i ustrojowych w 1975 roku jednostce odebrano samochód pod prerekstem złego staniu technicznego, jak również motopompę, przez co jednostka powróciła do kategorii "M" i do 1987 roku pozostawała w stanie uśpienia.
W 1987 roku naczelnik Włodzimierz Kulczyk przygotował do zawodów strażackich drużyny, które zajęły czołowe miejsca. Wówczas jednostka zaczęła się odradzać niczym feniks z popiołów. W 1991 jednostka w Bożenkowie przekazała nam wycofanego ze służby STARA 244 z 1979 roku. Znów zaangażowanie mieszkańców wsi pozwoliło na odrestaurowanie i przemalowanie auta, pozyskano środki na karosację i w 1997 roku jako GBAM czyli samochód gaśniczy ze zbiornikiem z autopompą i motopompą rozpoczął służbę, którą zakończył dopiero w 2018 roku. W 2009 roku do podziału wprowadziliśmy łódź patrolowo-ratowniczą, w 2010 roku Volkswagena T4 jako SLRw (lekki samochód do ratownictwa wodnego), zastąpionego w 2015 roku samochodem Renault Master pozyskanym od Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego. Również w 2015 roku Komendant Miejski PSP przekazał nam cięzki samochód gaśniczy Volvo, a w 2018 roku wysłużony Star został zastąpiony średnim samochodem pożarniczym sfinansowanym ze środków unijnych z udziałem własnym Gminy Koronowo.
W 2020 nasza wysłużona łódź została zastąpiona nowoczesną łodzią patrolowo-ratowniczą Pionieer Multi z silnikiem Mercury 80 i sonarem sfinansowaną również przez gminę.
W międzyczasie na wyposażenie jednostki trafiał nowoczesny sprzęt - zestaw hydrauliczny Holmatro, aparaty ochrony dróg oddechowych, defibrylator, sanie do ratownictwa lodowego, kombinezony wypornościowe, kamizelki ratownicze, sprężarka, motopompa i wiele innych.
Od 1 stycznia 2015 roku nasza jednostka została włączona do KSRG - Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a od grudnia 2015 roku użytkujemy nową remizę, częściowo wybudowaną w czynie społecznym przez członków OSP. Od 2017 roku w ramach jednostki funkcjonuje Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z psami, która współpracuje z Grupa Ratownictwa Medycznego PCK Bydgoszcz i jest członkiem Kujawsko-Pomorski Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy. Od 2018 roku działa również Grupa Ratownictwa Wysokościowego. Cały czas pręznie rozwija się nasza duma, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza "Ogniste Szyszki", która zajmuje czołowe miejsca w zawodach pożarniczych. W ramach JOT mamy 40 druhów i druhen przeszkolonych do działań ratowniczych.
W czasie uroczystości 75-lecia jednostki nadano medal Sztandarowi, oraz odznaczenia dla członków i opiekunów Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, która po części oficjalnej zaprezentowała musztrę. Zaprezentowano poczty sztandarowe i odczytano pokrótce historię jednostki. Część oficjalną prowadzili Prezes jednostki druh Andrzej Szwesta i wiceprezes druh Marcin Zapora. Uroczystości dowodził Komendant Gminny OSP druh Mirosław Wiese.
Poczet sztandarowy prowadził druh Włodzimierz Kulczyk w asyscie druhów Łukasza Lepaka i Sebastiana Paraszczuka, a pocztowi flagowemu dowodził druh Norbert Kulczyk z flagowym druhem Piotrem Świetlikiem w asyście druha Sławek Tłuścika.
Dziekujemy przybyłym gościom za słowa uznania i przekazane pamiątki.
Swoją obecnością zaszczycili nas:
Dh Mariusz Kozdroń - Prezes Zarządu Powiatowego w Bydgoszczy ZOSP RP
st. bryg. Rafał Świechowicz - Komendant Miejski PSP w Bydgoszczy
Dh Patryk Mikołajewski- Burmistrz Koronowa
Dh Bogusław Guziński - Przewodniczący Rady Miejskiej w Koronowie
Dh Zbigniew Głowacki - Wiceprezes Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP
Dh Ryszard Knepka - Członek prezydium Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP
Ks. Jarosław Radzikowski - Proboszcz parafii Wtelno
Dh Wiesław Nowogórski - Prezes WIMAR Sp z o.o.
Marina Kwiatkowska Woźniak - Przedstawicielka Ignis Poż
Bartosz Zwolanowski - Prezes LKT "Wyczół" Gościeradz

 

 

 

 

Udostępnij
Opublikowany przez Marcin Zapora