Łódź motorowa płaskodenna patrolowo-ratownicza

Po kilku miesiącach pracy komisji przetargowej Urzędu Miejskiego w Koronowie i wybraniu wykonawcy który „uszyje” pod nasze potrzeby jedyną taką łódź, możemy obwieścić że ją mamy. Burmistrz Koronowa Pan Patryk Mikołajewski uroczyście ją przekazał a Ksiądz Proboszcz Jarosław Radzikowski  poświęcił, podczas festynu rodzinnego 20 czerwca w Gościeradzu. Praktycznie użytkujemy ją po podpisaniu umowy użyczenia  z Gminą Koronowo z dnia 30 czerwca po dopełnieniu odbiorów, rejestracji, ubezpieczeń i innych uzgodnień branżowych.

Kadłub łodzi został wykonany w Norwegii z bardzo odpornego tworzywa jakim jest polietylen, posiada on fabrycznie otwieraną burtę przednią o własnej pływalności. Do łodzi jest zamontowany na stałe silnik zaburtowy o mocy 80KM. Łódź o długości 5,3 m i szerokości 2,15m może przewozić maksymalnie 10 osób lub 1100kg. Fabrycznie jest wyposażona w konsolę sterową w której zamontowano radiotelefon włączony do sieci radiowej PSP, echosondę z funkcją sonaru, panel sterujący belką świetlną sygnałową, manetką sterującą silnikiem i zegarami kontrolującymi jego pracę. Pod tylną bakistą umieszczono zbiornik paliwa o pojemności 50l i akumulator. W kadłubie zamontowana jest także pompa zęzowa opróżniająca pokład i kadłub z niepotrzebnej wody. Wisienką na torcie jest przyczepa podłodziowa dedykowana do tej łodzi z systemem rolek umożliwiającym wodowanie jej na akwenie bez miejsca do wodowania, slipu.

Jednostka OSP w Gościeradzu uczestniczy w Akcji Bezpieczny Akwen, w pierwszy weekend lipca pierwszy raz mogliśmy sprawdzić dzielność tego statku, która jest bardzo wysoka. Duża fala nie robi wrażenia dla tej konstrukcji. W niedzielę zaliczyła pierwszą akcję przy zdarzeniu z przewróconą żaglówką, spisała się na medal.