Test dzielności łodzi

W sobotnie popołudnie przeprowadziliśmy test dzielności łodzi, na akwenie Zalewu Koronowskiego. Wodowanie odbyło się w Samociążku na Jeziorze Białym. Test spowodowany był zmianą silnika zaburtowego i dobudowaniu konsoli sterowej. Łódź patrolowo-ratownicza OSP Gościeradz spisała się na medal. Szybko wchodzi w ślizg, jest dobrze wyważona i zwrotna. Przy agresywnych manewrach zachowuje się stabilnie i nie nabiera wody.

Intensywne prace przy przebudowie trwały od 11 lutego, gdy zakupiliśmy nowy silnik zaburtowy Honda BF50A. Silnik był bez rumpla, przystosowany do pracy z manetką. Następnym krokiem było wykonanie konsoli sterowej z blachy aluminiowej oraz zakup układu sterowego. Dopiero w ostatnich dniach, udało się zakupić, z rynku wtórnego, manetkę. Międzyczasie zmuszeni byliśmy do remontu wózka podłodziowego, którego oś rozsypała się podczas dojazdu do akcji ratunkowej. Zamontowaliśmy nową ośkę o zwiększonej nośności i przy okazji zmieniliśmy punkty podparcia łodzi. Większość prac ślusarskich wykonaliśmy w warsztacie ślusarskim naszego druha Jarka, szefa firmy "Dropiek". Prace trwały trzy miesiące, ale ich rozmiar był bardzo duży jak na możliwości finansowe naszej jednostki.