Patrol na Zalewie Koronowskim

Zdarzenie z dnia  7.08.2016. Alarmowanie 11:15

   Zgodnie z harmonogramem działań, w ramach akcji "Bezpieczny Akwen 2016", zabezpieczaliśmy doraźnie akwen Zalewu Koronowskiego. Był to nasz drugi patrol, poprzednio działaliśmy w sobotę 30 lipca. Wtedy zanotowaliśmy tylko jedną interwencję - zabezpieczenie dryfującej łodzi motorowej z powodu braku paliwa. Inaczej było w niedzielę, z powodu silnego wiatru, żaglówki pływające na akwenie były zsuwane na wschodni brzeg w trzciny.

  Zaraz po zwodowaniu łodzi i podpłynięciu na akwen w pobliżu plaży w Pieczyskach, zauważyliśmy patrol policji, który wyciągał z trzcin żaglówkę a następnie przejęliśmy ją w celu odholowania do przystani ponieważ utraciła sterowność. W tym czasie koledzy interweniowali przy przewróconej żaglówce, którą także trzeba było odholować do przystani bo straciła miecz. Wiatr ucichł około 12:30, do tego  czasu podjęliśmy jeszcze dwie żaglówki z sitowia Z tego jedną znowu holowaliśmy, ponieważ sternik nie był na siłach samodzielnie żeglować. Po południu wiatr zelżał, ale pojawiały się co jakiś czas podmuchy. Wyciągnęliśmy tylko jedną żaglówkę, prawdopodobnie większość żeglarzy, którzy nieczuli się na siłach, pozostało w przystaniach. Podsumowując, był to bezpieczny dzień na Zalewie Koronowskim, nikt nie ucierpiał przy zdarzeniach,

pomijając lekkie wyziębienie. Ponadto w ramach akcji, planowy patrol naziemny okolic Zalewu przeprowadzały zastępy z OSP w  Koronowie i Mąkowarsku.