Jubileusz i Dzień Strażaka w Gościeradzu

W tym roku mieliśmy zaszczyt zorganizowania gminnych obchodów Dnia Strażaka, które połączyliśmy  z jubileuszem 70-cio lecia istnienia jednostki. Uroczystość rozpoczęliśmy polową mszą świętą w przygotowanym na tę okoliczność garażu nowej remizy  a za ołtarz posłużyła nasza łódź płaskodenna. Mszę świętą poprowadził proboszcz naszej parafii, ksiądz Jarosław Radzikowski. Poświęcił również obraz Świętego Floriana wykonanego przez naszą druhnę Oliwię Górską.

Czytaj więcej: Jubileusz i Dzień Strażaka w Gościeradzu

Amoniak i przegląd gotowości bojowej

    13 kwietnia był dniem do którego przegotowywaliśmy się przez cały tydzień, ponieważ spodziewaliśmy się corocznego przeglądu jednostki przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.

Kontroli podlegają:

  • pojazdy - stan techniczny, zabezpieczenie sprzętu, porządek w środku oraz dokumentacja
  • remiza – porządek, zabezpieczenie sprzętu i materiałów, bezpieczeństwo w ruchu pieszym,
  • strażacy uczestniczący w działaniach ratowniczych – aktualne kursy, badania lekarskie, wiedza teoretyczna i założenie taktyczne

Przegląd zaczyna się od włączenia zdalnego alarmowania i zmierzenia czasu gotowości bojowej. I tak było dzisiaj, jak co roku zawyła syrena więc szykujemy się na kontrolę, ale nie tym razem, dyspozycja z Miejskiego Stanowiska Kierowania PSP brzmiała – wyciek amoniaku, w zakładzie produkcyjnym w Stopce.

Czytaj więcej: Amoniak i przegląd gotowości bojowej

Czołówka z dachowaniem na DK25

Zdarzenie z dnia  22.02.2018. Alarmowanie 11:54

    Dyspozycja: Zderzenie 2 samochodów osobowych w tym jeden dachował, osoby uwięzione, Tryszczyn DK25 141km.

Po przybyciu na miejsce zastaliśmy zespół ratownictwa medycznego, który opatrywał najbardziej poszkodowaną osobę. Naszym zadaniem było, po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zaopatrzenie pozostałych poszkodowanych w komfort cieplny oraz pomoc przy transporcie poszkodowanej do karetki. W sumie w zdarzeniu uczestniczyło pięć osób, z tego cztery w tym dziecko zostały przetransportowane do szpitali.

Czytaj więcej: Czołówka z dachowaniem na DK25

Grupa Poszukiwawcza OSP Gościeradz

Wczesną wiosną tego roku, Zarząd OSP w Gościeradzu postanowił rozszerzyć specjalizację ratowniczą o działalność poszukiwawczą. Pierwsze kroki w tym nowym sektorze postawiła druhna Regina ze swoim pieskiem Loco. Intensywne szkolenie, wyjazdy na wszelakie zgrupowania i szkolenia, powoli przynoszą efekty. Pies już teraz zdumiewa swoimi zdolnościami, ale jeszcze długa droga do uzyskania certyfikatu psa poszukiwawczego o specjalizacji terenowej. Teraz przyszła kolej na „człowieków”, po wstępnych rozmowach z przedstawicielami Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Bydgoszczy, uzgodniliśmy termin pierwszego szkolenia.

Czytaj więcej: Grupa Poszukiwawcza OSP Gościeradz